Ameliyatlı Estetik Uygulamalar

YÜZ BÖLGESİ
Rinoplasti (Burun Estetik Ameliyatı)

Rinoplasti, burun dış görünümünü değiştiren aynı zamanda nefes alma zorluğunu tedavi eden bir ameliyattır. Bu ameliyatta burun üzerindeki çıkıntılı bölge (hump) alınabilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun deliklerine yönelik müdahalede bulunulabilir. Burun içindeki eğriliklere ve et büyümelerine bağlı oluşan burun tıkanıklıkları da bu ameliyat sayesinde tedavi edilebilir.

Ameliyat öncesinde yapılacak muayene ve doktor görüşmesi ile istenilen ve hedeflenilen burun şekli planlanmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Açık veya kapalı olarak iki çeşit teknik mevcuttur. Yapılacak teknik ile ilgili detaylar ameliyat öncesi doktor ile görüşmede belirlenir. Yaklaşık olarak ameliyat 1.5-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında burun içinde nefes almaya izin verecek kadar boşluğu olan silikon tanponlar, burun üzerinde ise baskı uygulaması ve burunu şekillendirmesi amacıyla atel uygulanır. Tanpon ve atel hastanın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama 7. günde alınır. Burun ameliyatından sonra ağrı aşırı değildir ve ağrı kesicilere yanıt verir.

Atel ve tanponlar alındıktan sonra burun darbelere karşı korunmalıdır. Rahat nefes almak ve burun içindeki kabuklardan kurtulmak için spreyler kullanılır. İlk 2 ay boyunca gözlük kullanımından uzak kalınmalıdır. Ameliyat sonrasında kalıcı burun şekli yaklaşık 4-6 ay sonra oturmaktadır.

Neck-Lift (Boyun Germe Operasyonu)

Boyun bölgesindeki sarkmaları gidermeye ve çene hattını belirginleştirmeyi amaçlayan operasyondur. Boyun bölgesinde yaşlanma etkilerini gizleyerek boyun bölgesinde gerginleşmeyi sağlayan en etkin yöntemdir.

Boyun germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Hastane kalış süresi 1 gündür. Kulak önünden geçen kesi kulak arkasına doğru uzatılır. Boyunu asan yapılar (en önemlisi Platisma kası) dikişler ile sıkılaştırıldıktan sonra fazla olan cilt dokusu çıkarılır.

Ameliyat sonrasında yüzde oluşacak şişlikler yaklaşık 5-7 günde normale döner. 3-5 gün sonrasında uçak ile seyahatine engel yoktur. Yüz germe ameliyatı ile beraber yapılabilmektedir.

Face-Lift (Yüz Germe Operasyonu)

Yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesine ve yanakların sıkılaştırılmasına yönelik yapılan bir operasyondur. Yerçekimi etkisi ile yanak bölgesindeki dokular zamanlar aşağıya hareket etmesi sonucu yüzde sarkma oluşmaktadır.

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Hastane kalış süresi 1 gündür. Kulak önünden geçen kesi kulak arkasına doğru uzatılır. Yüzü asan yapılar dikişler ile sıkılaştırıldıktan sonra fazla olan cilt dokusu çıkarılır.

Ameliyat sonrasında yüzde oluşacak şişlikler yaklaşık 5-7 günde normale döner. 3-5 gün sonrasında uçak ile seyahatine engel yoktur. Yüz germe ameliyatı gözkapağı estetiği, kaş kaldırma operasyonu ve yağ enjeksiyonu ile kombine edilebilir. Yüz bölgesinde yaşlanma etkilerini gizleyerek yüz bölgesinde gerginleşmeyi sağlayan en etkin yöntemdir.

Blefaroplasti(Göz Kapağı Estetik Operasyonu)

Göz kapağındaki değişiklikleri gidermeye yönelik yapılan estetik operasyondur. Bu operasyon sayesinde üst göz kapağındaki cilt fazlalığına, üst gözkapağı düşüklüğüne, alt ve üst gözkapaklarında oluşan torbalanmalara ve alt göz kapağına müdahale edilebilir.

Göz kapağı estetiği lokal anestezi ile yapılabilmesine rağmen alt göz kapağına müdahalelerde genelde genel anestezi gerekmektedir. Kesiler göz kıvrımlarının olduğu alana yerleştirilmesi nedeni ile operasyon sonrasında izler belli olmamaktadır.

Göz kapağı estetik operasyonu yüz germe ameliyatı, orta yüz germe ameliyatı, yağ enjeksiyonu ve botoks-dolgu işlemleri ile kombine edilebilir. Operasyon sonrasında dikişler 5-7. günlerde alınır ve hastanın 2-3 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur. Operasyon sonrasında bakışlarda kazanılan canlılık belirgin olmaktadır.

Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma operasyonu yerçekimine bağlı kaşın ve alının aşağıya yer değiştirmesine yönelik yapılan bir operasyondur.

Genel veya lokal anestezi altında uygulanabilir. Kaş üzerinden cilt çıkarılması veya saçlı deri içinden doku çıkarılması şeklinde uygulanabilir. İzler kaş-alın geçiş hattına veya saçlı deri içine saklanır. Operasyondan 2-3 gün sonra uçak ile seyahatte engel yoktur.

GÖĞÜS VE KARIN BÖLGESİ
Augmentasyon Mammoplastisi (Meme Büyütme Ameliyatı)

Augmentasyon mammoplastisi meme hacminin ve görünüşünün değiştirilmesine yönelik yapılan bir operasyondur. Meme hacminin arttırılması özgüven duysunda artış, elbise ve bikini seçiminde rahatlık sağlamaktadır.

Meme büyütme ameliyatında silikon meme implantları kullanılmaktadır. Bu implantlar silikon jel üzerine kaplanmış silikon zarftan oluşmaktadır. İnsan vücudu için kesinlikle zararlı bir madde değildir ve ömür boyu kullanılabilmektedir. Ameliyat öncesinde doktor ile görüşme ve muayene sırasında kullanılacak implantın hacmi, şekli, yerleştirileceği plan ve yapılacak kesi belirlenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir. İmplant meme başından, meme altından veya koltuk altından yapılacak yaklaşık 4.5-5 cmlik kesiden yerleştirilir. Göğüs kası üzerinde veya altında implant için gerekli boşluk oluşturularak implant yerleştirilir. Ameliyat alanında biriken sıvı ve kanı dışarıya almak için dren adı verilen silikon borular yerleştirilir. Bu drenler 1 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür. 3-5 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur.

Ameliyat sonrası dönemde 2 ay memeye şekil verecek baskılı sütyen kullanılması önerilir. İlk 2 ay boyunca göğüs kasının aşırı hareketlerin uzak durulması gerekmektedir. Memeler ortalama 1 ay sonra kalıcı hacmini almaktadır.

Redüksiyon Mammoplastisi (Meme Küçültme Ameliyatı)

Redüksiyon mammoplasti meme hacminin azaltılmasını ve meme duruşunun dikleştirilmesine yönelik yapılan bir cerrahi işlemdir. Meme volümünün fazla olması memelerde sarkmaya, sırtta ve sutyenin dokunduğu omuz bölgesinde ağrıya ve vücut duruş bozukluklarına neden olmaktadır.

Meme küçültme operasyonu öncesinde çizimler yapılarak meme ucunun taşınacağı yer ve küçültülecek alan planlanmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve 3-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında meme başı etrafından aşağıya doğru uzayan ters ‘T’ şeklinde dikiş alanı olmaktadır.Ameliyat alanında biriken sıvı ve kanı dışarıya almak için dren adı verilen silikon borular yerleştirilir. Bu drenler 1 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür. 3-7 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur.

Ameliyat sonrası dönemde 2 ay memeye şekil verecek baskılı sütyen kullanılması önerilir. İlk 2 ay boyunca göğüs kasının aşırı hareketlerin uzak durulması gerekmektedir. Memeler ortalama 1 ay sonra kalıcı hacmini almaktadır. Süt bezlerinin birkısmı ve süt kanalları korunduğundan dolayı ameliyat sonrası dönemde emzirmede sorun olmaz. Meme ucu duyusu ve şeklinde değişiklik olmaz.

Mastopeksi (Meme Toplama-Dikleştirme)

Mastopeksi sarkmış olan memeleri toplama operasyonudur. Geçirilen doğumlar, kilo alıp-vermeler ve cildin genetik özellikleri zamanla memelerde sarkmaya neden olmaktadır. Memelerde sarkma ile beraber hacim azalması da varsa meme toplama işlemine silikon meme implantını da eklemek gerekmektedir.

Meme toplama operasyonu öncesinde çizimler yapılarak meme ucunun taşınacağı yer planlanmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve 3-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında meme başı etrafından aşağıya doğru uzayan ters ‘T’ şeklinde veya meme başından aşağıya uzayan lolipop şeklinde dikiş alanı olmaktadır.Ameliyat alanında biriken sıvı ve kanı dışarıya almak için dren adı verilen silikon borular yerleştirilir. Bu drenler 1 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür. 3-7 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur.

Ameliyat sonrası dönemde 2 ay memeye şekil verecek baskılı sutyen kullanılması önerilir. İlk 2 ay boyunca göğüs kasının aşırı hareketlerin uzak durulması gerekmektedir. Memeler ortalama 1 ay sonra kalıcı hacmini almaktadır. Süt bezlerinin bir kısmı ve süt kanalları korunduğundan dolayı ameliyat sonrası dönemde emzirmede sorun olmaz. Meme ucu duyusu ve şeklinde değişiklik olmaz.

Jinekomasti (Erkekte Meme Estetiği)

Erkekde meme dokusun büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Birçok kişide jinekomasti oluşumunun altında belli bir hastalık bulunmamaktadır. Erkekte meme büyüklüğü özellikle kıyafet giyiminde rahatsızlık oluşturmaktadır.

Operasyon öncesinde muayene sırasında jinekomastinin derecesi belirlenerek yapılacak operasyon şekli saptanır. Düşük derece jinekomasti lokal anestezi altında yani sadece meme bölgesi uyuşturularak yapılabilir. Yağ dokusu yoğun ise (Lipomasti olarak adlandırılır) Vaser liposuction yeterli olmaktadır. Meme bezi dokusu olanlarda ise meme altından kesi yapılarak sert doku cerrahi olarak alınır, meme başının çapı büyük olan hastalarda ise meme başı küçültülebilir. Ameliyat alanında biriken sıvı ve kanı dışarıya almak için dren adı verilen silikon borular yerleştirilir. Bu drenler 1 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür.

Operasyon sonrası dönemde ilk 2 ay korse kullanımı, göğüs kasını aşırı yoracak hareketlerden uzak durmak önerilir. 3-7 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur.

Abdominoplasti (Karın Germe Operasyonu)

Abdominoplasti karın bölgesinin şekillendirilmesine yönelik yapılan bir operasyondur. Karın kasının zayıflığı, kilo alıp verme süreçleri ve geçirilen gebelikler karın şeklinde deformasyonlara neden olmaktadır. Karın şekillendirme işlemi liposuction, mini abdominoplasti, abdominoplasti ve bunların kombinasyonu şeklinde yapılabilir. Yapılacak cerrahi müdahale doktorum muayenesinden sonra belirlenir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Sadece yağ dokusunda fazlalık varsa liposuction teknikleri uygun olabilir. Karın kas ve yağ dokusu normal ancak göbek deliği altında cilt fazlalığı mevcut ise mini abdominoplasti uygulanır.

Abdominoplasti ameliyatında sezeryan izi yanlarda ele gelen kalça kemiğine doğru uzatılarak yapılır. Kesi yeri bikini ve iç çamaşırı altına gizlenecek şekilde planlanır. Karın derisi göbek deliğinden ayrılarak kaldırılır. Karın ön duvarını destekleyen kas ve zar yapıları dikişler ile sıkılaştırılır. Deri fazlası çıkarıldıktan sonra germe işlemi tamamlanır. Ameliyat alanında biriken sıvı ve kanı dışarıya almak için dren adı verilen silikon borular yerleştirilir. Bu drenler 1 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür. Operasyondan sonra ilk 2 ay karın korsesi kullanımı ve aşırı karın kasına yük bindiren egzersizlerden uzak kalınması önerilir. 3-7 gün sonra uçak ile seyahatine engel yoktur.

KOL VE BACAK
Kol Germe Operasyonu (Brakioplasti)

Kol germe operasyonu üst kolda sarkan dokulara yönelik yapılan operasyondur. Kilo alıp-vermeler, cildin sarkması sonucunda kolda sarkmalar olmaktadır. Az miktar sarkmalara VASER etkili olabilmektedir. Ancak cilt fazlalığı ön planda ise yapılacak operasyon kol germe operasyonudur.

Kol germe operasyonunda izler kolun arkasına doğru saklanır. Genel anestezi altında uygulanır. Hastane yatış süresi 1 gündür. Operasyondan sonra 1 ay kol korsesi kullanımı, aşırı kol hareketinden kaçınılması önerilmektedir. Operasyondan 2-3 gün sonra uçak ile seyahatte engel yoktur.

Bacak Germe (Medical Tigh Lift)

Bacak germe operasyonu uyluk iç kısımdaki sarkmalara yönelik yapılmaktadır. Kilo alıp-vermeler, cildin sarkması sonucunda bacakta sarkmalar olmaktadır. Az miktar sarkmalara VASER etkili olabilmektedir. Ancak cilt fazlalığı ön planda ise yapılacak operasyon bacak germe operasyonudur.

Bacak germe operasyonunda izler iç bacakta veya kasıkta saklanır. Aşırı sarkma olan durumlarda bacaktan kasığa doğru ‘T’ şeklinde kesi yapılır. Genel anestezi altında uygulanır. Hastane yatış süresi 1 gündür. Operasyondan sonra 1 ay korse kullanımı, aşırı bacak hareketinden kaçınılması önerilmektedir. Operasyondan 2-3 gün sonra uçak ile seyahatte engel yoktur.

GENİTAL ESTETİK
Genital Estetik

Genital bölgedeki görünüme yönelik uygulanan operasyonlardır. Bayanlarda geçirilmiş doğumlara bağlı olarak genital bölgedeki değişimlere müdahale edilebilmektedir. Bu operasyonlar kapsamında vajinal daraltma operasyonları, labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral redüksiyon (klitoris küçültme operasyonları), yağ enjeksiyonu yer almaktadır.

Erkeklerde ise penis boyu uzatma ve kalınlaştırma, sünnet sonrasında fazla bırakılan dokulara müdahaleleri içermektedir.

YAĞ ALMA-ENJEKSİYON
Liposuction (Yağ Alma Operasyonu)

Liposuction bölgesel olarak fazla birikmiş yağlardan kurtulmaya yönelik yapılan cerrahi operasyondur. Düzensiz beslenme, egzersiz eksikliği veya metabolik bazı hastalıklar nedeni ile vücutta yağ birikimi artmaktadır. Bayanlarda daha çok basenlerde erkeklerde ise daha çok karın bölgesinde birikim daha fazla olur.

Liposuction yağın parçalanarak dışarıya alınması işlemidir. Yağı parçalamak amacıyla mekanik etki, ses titreşimleri ve lazerden faydalanılmaktadır. Ses titreşimi ile yağların parçalanıp dışarıya alınması işlemi VASER olarak bilinir. Lazer enerjisi kullanılarak yağlanır parçalanıp dışarıya alınması ise LAZER LİPOSUCTİON olarak adlandırılır.

Ameliyat öncesinde uygun çizimler yapılarak şekillendirilecek alanlar belirlenir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 cmlik deliklerden kanüller yönlendirilerek ilk önce sıvı ile yağ dokusu şişirilir. Klasik liposuctionda hemen bu aşamadan sonra negatif basınç bağlanmış kanüller sayesinde yağ dışarı alınır. VASER tekniğinde ise yağ dokusuna sıvı enjeksiyonu ardından vaser probu ile deliklerden girilir ve ses dalgası ile yağlar parçalanır. Ses dalgası sayesinde damarsal yapılar zedelenmez. Ameliyat sonrası dönemde morarma daha az olur. Parçalanmış olan yağlar negatif basınç bağlanmış kanüller sayesinde yağ dışarı alınır. VASER ile HI-DEF tekniği uygulanabilir. Yani karın ön duvarı şekillendirilerek kas şekillerini taklit eden görüntü oluşturulabilir. VASER başka avantajı ise iyileşme döneminde cildin de toparlamasını sağlamaktır. Vaser yöntemi ile alınan yağ hücreleri canlı olduğundan dolayı yağ enjeksiyonu amacıyla da kullanılabilmektedir. Ciltteki toparlanma 3. haftadan başlayarak artmaktadır. LAZER LİPOSUCTİON da ise yağlar lazer enerjisi ile parçalandıktan sonra negatif basınç bağlanmış kanüller sayesinde yağ dışarı alınır. Sonrasında ise cildin sıkılaşması için cilt altına lazer uygulanır.

Hangi tekniğin uygun olacağı operasyon öncesinde doktorun muayenesi sırasında belirlenir. Vaser ve lazer liposuction operasyonundan sonra ilk 1 ay sürekli olmak üzere 2ay korse kullanımı önerilir. Hastanede yatış süresi 1 gündür. 2-3 gün sonra hastanın uçak ile seyahatine engel yoktur.

Yağ Enjeksiyonu

Yağ dokusu vücudumuzdaki doğal dolgu materyalimizdir. Hacim eksikliklerinin tamamlanmasında ve bazı asimetrilerin tedavisinde yağ enjeksiyonu sık olarak kullanılmaktadır.

Küçük bir alana yağ enjeksiyonu lokal olarak uygulanabilirken daha geniş alanlara genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yağ dokusu yaklaşık 1 cm bir delikten girilerek kanüller yardımı ile liposuction yöntemi ile alınabilmektedir ve bir iğne deliğinden girilerek eksik olan bölgeye enjekte edilebilmektedir. Vaser yöntemi ile alınan yağ hücreleri canlı olduğundan dolayı yağ enjeksiyonu amacıyla da kullanılabilmektedir. Özellikle popo büyütme ve kaldırma ameliyatlarında vaser ile alınan yağ kullanılmaktadır.

Enjekte edilen yağların bir kısmı zamanla kaybolacağından dolayı normalden bir miktar fazla yağ enjeksiyonu mantıklı olmaktadır. Yağ enjeksiyonu dudak büyütmeye yönelik, yüz bölgesini (çene,yanak,elmacıklar ve alın)doldurmaya yönelik, meme asimetrilerini düzeltmeye yönelik, bacak asimetrilerinin düzeltilmesine yönelik ve popo dikleştirme ve sıkılaştırmaya yönelik kullanılabilmektedir.


contact
Bu sitede çerezler kullanılıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul ediyorsunuz.Kabul Ediyorum
Çerezler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız
X
logo
Asli Tarcan Saç Ekim Merkezi
www.aslitarcanhairclinic.com X